Rutava buba /Tropinota (Epicometis) hirta -Scarabaeidae
Spada u polifagne vrste ,u zadnje vreme se nalazi i u našim voćnjacima,hrani se cvetnim delovima svih voćnih vrsta, nalazimo ga i na uljanoj repici i na drugim biljkama koji cvetaju.
Imago veoma dobro leti, brzo se seli na nove površine i zato je suzbijanje veoma teško. U toku dana je najaktivnija u periodu od 10 - 16 sati kada su temperature najveće.
Hemisjko suzbijanje tj. upotreba insekticida u voćnim zasadima koji cvetaju kako smo istakli je dosta komplikovano. Prvo što tretmani nisu dovoljno efikasni a drugo što se prskanjem ugrožavaju pčele koji se nalaze na cvetovima i koji su rado viđeni u voćnim zasadima kao polinatori ( jabučnjaci).
Inostrana praksa je korišćenje raznih klopki za hvatanje ovih insekata ,koji je našao primenu i kod nas –u našim voćnjacima.
Upotreba obojenih posuda (najčešće plavih) napunjenih sa vodom i sa dodatkom materije koje privlače insekte npr.: anis,cimet ,sredtvo za pranje sudova nekog voćnog mirisa.Ove posude se poređaju u voćnjaku.
Drugi način lovljenja je upotreba feromonskih klopki,koji love i muške i ženske jedinke rutave bube .Služe za signalizaciju i za ublažavanje šteta od ove štetočine.