Na teritoriji RC Zrenjanin usevi suncokreta se nalaze u različitim fazama cvetanja (BBCH 65-69).
Vizuelnim pregledom biljaka registrovano je prisustvo simptoma bolesti.
Simptomi mrke pegavosti suncokreta (Alternaria helianthi) registrovani su uglavnom na starijem lišću, i manjim delom na lisnim drškama. Procenat biljaka sa simptomima pomenutog patogena je registrovan na do 17% biljaka.
Pegavost lista
Mrka pegavost se javlja na svim nadzemnim delovima biljaka u vidu pega koje su različitog oblika i veličine. Spajanjem ovih pega stvaraju se veće nekrotične površine, pa može doći do ranijeg sušenja i opadanja listova. U povoljnim uslovima za razvoj ovog patogena, može doći do umanjenja prinosa i do 15-20%.
Tokom pregleda registrovani su i simptomi bele truleži (Sclerotinia sclerotiorum) u vidu guste micelijske prevlake na mestima zaraze. Simptomi su registrovani na stablu na do 5% biljaka, i na glavici na do 8% biljaka.
Simptomi stabljične forme bele truleži najčešće se javljaju na sredini ili gornjoj polovini stabla u vidu pojedinačnih, krupnih nekrotičnih pega, koje su jasno ograničene zdravim tkivom. Zaraženo tkivo se razmekšava i dobija izgled vlažne truleži. Na oštećenom parenhimu registruje se pojava bele micelije i prisustvo sklerocija. Oštećena stabla gube mehaničku čvrstinu i dolazi do poleganja biljaka.
Kod glavične forme pege zahvataju celu glavu, između semenki se obrazuje gusta micelija koja se kasnije pretvara u sklerocije. Pri kraju vegetacije jače zaražena tkiva glavice zajedno sa semenom ispadaju na zemlju, tako da na stablu ostaje samo skelet. Semenjača zaraženog semena nekrotira, semenka u njoj je slabo razvijena, ima neprijatan miris i gorak ukus.
Stabljična forma Glavična forma
Ključna mera kontrole navedenih štetnih organizama u usevu suncokreta je plodored. Suncokret ne bi trebao da se gaji najmanje 4 godine na istom mestu. Pored plodoreda, u ostale mere kontrole spadaju agrotehničke mere kao što su rok setve, gustina setve, količina unetih hraniva, setva manje osetljivih hibrida i dr.