Na području rada RC Valjevo, berba ranih i srednjih sorata trešnje je u toku, a kasne sorte trešnje se nalaze u fazi početak obojavanja plodova (BBCH 81).
Vizuelnim pregledom zasada trešnje, lokalitet Klanica, registrovano je prisustvo simptoma mrke truleži plodova koštičavog voća (Monilinia laxa).
Patogen prezimljava u rak-ranama u kori zaraženih grana i u mumificiranim plodovima koji se nalaze u krošnji ili na površini zemljišta. Vremenski uslovi sa povećanom vlažnosti u prethodnom periodu pogodovali su širenju ovog patogena u zasadu. Na mestu povrede ili rane na plodu pojavljuju se prvi simptomi u vidu okruglih, mrkih pega. Kako plovodi sazrevaju patogen se dalje razvija, tkivo ploda omeksava, dok je na površini plodova prisutna bela micelijska prevlaka. Inficirani plodovi se suše i mumificiraju, najčešće ostaju na granama ili opadaju na zemlju.
Mere suzbijanja obuhvataju agrotehničke i hemijske mere.
Agrotehničke mere podrazumevaju podizanje voćnjaka na manje vlažnim terenima, pravilna gustina sadnje,uklanjanje i spaljivanje zaraženih grana i grančica, uklanjanje i uništavanje zaraženih plodova.
Hemijske mere podrazumevaju primenu fungicida u fazama cvetanja i sazrevanja ploda, ukoliko postoji povoljnost uslova za ostvarenje infekcije pomenutim patogenom.
Tokom ove proizvodne sezone, RC Valjevo je obavestio proizvođače o sprovođenju mera za zaštitu trešanja od navedenog patogena putem sledećih preporuka: