Na terenu RC Senta, na više lokaliteta, registrovano je prisustvo azijske voćne mušice (Drosophila suzukii), čiji monitoring se vrši izlovljavanjem klopkama. Ovo je nova štetočina u našoj zemlji, ali već ozbiljno preti proizvodnji maline i kupine. Napada voćne vrste sa tankom pokožicom, koje su najosetljivije u vreme zrenja (jagoda, malina, kupina, smokva, trešnja, višnja, breskva, šljiva, vinova loza...). Napada zdrave plodove, jer ženka sa izrazito čvrstom testerastom legalicom lako zaseca pokožicu ploda i unutra ubacuje jaja. Embrionalni razvoj traje od par sati do 3 dana, nakon čega se larve hrane unutar plodova, koji brzo propadaju i trule.
mužjak
larva
lutke
Ova vrsta ima širok temperaturni opseg za svoj razvoj, a može da razvije do 15 generacija godišnje, te predstavljaće ozbiljan problem u budućnosti.
Na lokalitetu Ostojićevo, u malinjaku, već su registrovane štete od ove voćne mušice.
U cilju kontrole populacije ove štetočine proizvođačima bobičastog, koštičavog voća i vinove loze preporučuju se sledeće mere:
- masovno izlovljavanje odraslih jedinki postavljanjem velikog broja klopki (plastične flaše sa izbušenim rupicama u koje se sipa mešavina crnog vina, jabukovog sirćeta i nekoliko kapi deterdženta
klopka
- skraćivanje intervala branja plodova u cilju što bržeg sklanjanja sa parcele
- obavezno uklanjanje i spaljivanje zaraženih i trulih plodova
- kontrola ambalaže i druge opreme za berbu zbog mogućnosti širenja na veće udaljenosti transportom
Raspoložive mere kontrole treba sprovesti na području celog regiona, jer u protivnom, ne mogu se očekivati zadovoljavajući rezultati.