U našoj zemlji krompirov moljac (Phthorimaea operculella) spada u veoma značajne štetočine u proizvodnji krompira.
U cilju suzbijanja ove štetočine preporučuje se korišćenje svih raspoloživih mera zaštite: agrotehničkih, hemijskih i dr.
Od izuzetnog je značaja korišćenje zdravih i neoštećenih krtola pri sadnji.
Uzimajući u obzir da su krtole bliže površini zemljišta podložnije napadu ove štetočine, u slučaju ogoljavanja krtola, treba zagrtati krompir i održavati bankove.
U uslovima suše preporučuje se navodnjavanje, u cilju sprečavanja pucanja pokorice zemljišta, kroz koju ženka krompirovog moljca u takvim uslovima dospeva do krtola i polaže jaja.
Tokom vađenja krompira treba odvajati oštećene krtole od zdravih, obaviti vađenje krtola u što kraćem roku, krompir odmah premestiti nakon vađenja u skladište, u cilju sprečavanja polaganja jaja ženke krompirovog moljca na izvađenim krtolama u polju.
Pre skladišćenja treba dobro pregledati krtole. Ukoliko se na krtolama primete simptomi oštećenja krompirovog moljca, krtole treba odstraniti, jer u istim takvim mogu se nalaziti larve krompirovog moljca.
Ukoliko postoje otvori na skladištima gde se krompir nalazi, potrebno je na otvorima postaviti zaštitne mreže u cilju sprečavanja ulaska krompirovog moljca u skladište.
U skladištima treba održavati temperaturu manju od 10 °C, jer je smanjena mogućnost razvoja krompirovog moljca.
RC Prokuplje nastavlja sa praćenjem ove štetočine u narednom periodu.