Na području delovanja RC Pirot, usevi kukuruza se nalaze u različitim fazama, od faze 5 lista razvijeno do faze 8 lista razvijeno (BBCH 15-18).
(fenofaza razvoja)
Vizuelnim pregledom useva kukuruza na 3% biljaka uočeno je prisustvo sveže položenih jajnih legala kukuruznog plamenca (Ostrinia nubilalis).
(sveže položena jaja kukuruznog plamenca)
Prag štetnosti za merkantilni kukuruz iznosi 10% biljaka sa janim leglima, dok je za semenski kukuruz i kukuruz šećerac prag štetnosti 5% biljaka sa jajnim leglima. Kako je trenutna brojnost jajnih legala ispod praga štetnosti, insekticidni tretman se u ovom momentu ne preporučuje.
Pregledom je utvrđeno i prisustvo pojedinačnih krilatih jedinki lisnih vaši (Aphididae) na oko 5% biljaka.
(lisne vaši)
Lisne vaši direkte štete nanose ishranom sisajući sokove, čime dovode do raznih deformacija, zaostajanja u porastu i smanjenju prinosa. Indirektne štete se ogledaju u tome što su vaši prenosioci mnogobrojnih biljnih virusa. Jedan od njih je i virus mozaične kržljavosti kukuruza (Maize dwarf mosaic virus, MDMV). Ekonomska štetnost MDMV ogleda se u smanjenju prinosa, lošijem kvalitetu zrna i lošijem kvalitetu lista kod silažnog kukuruza.
Osnovne mere kontrole protiv ovog virusa su:
- Uništavanje divljeg sirka koji predstavlja osnovni izvor zaraze
- Pomeranje roka setve u cilju izbegavanja preleta vaši sa korova na kukuruz
- Setva otpornijih i tolerantnijih hibrida
- Rano uklanjanje bolesnih biljaka, naročito kod semenskih useva
- Suzbijanje lisnih vaši (ne sprečava zarazu već samo smanjuje njen intenzitet).