Gorke pege predstavljaju fiziološku bolest koja nastaje u voćnjaku ali se njeni simptomi najčešće ispoljavaju kasnije tokom čuvanja. Gorke pege su posledica fizioloških promena u biljci. Javljaju se na plodovima jabuke i kruške. Prvo se javljaju u unutrašnjosti ploda pa tek onda na površini.
Ova bolest se manifestuje okruglastim i nepravilnim tamnozelenim, mrkim ili skoro crnim depresijama na pokožici ploda. Ispod njih se nalaze nekrotične ćelije koje taj deo tkiva ploda čine sunđerastim i žilavijim od zdravog. Ove pege ili jamice su prečnika 2,5-3,5 mm i ponekad su oivičene zelenom bojom.
Pojava gorkih pega je direktno povezana sa nedostatkom kalcijuma u biljci. Kalcijum je slabo pokretljiv element u biljkama, pa je njegov nedostatak izraženiji u sušnim godinama. Sa povećanjem sadržaja kalcijuma u plodu raste i njegova sposobnost za čuvanje, odnosno smanjuju se uslovi za pojavu gorkih pega. Gorke pege na plodovima nastaju kada je prisustvo kalcijuma u plodu ispod kritične granice. Kalcijum iz lista se ne može premestiti u plod.
Na pojavu gorkih pega mogu uticati i sledeći faktori:
· prevelika bujnost biljke,
· sortne osobine biljke,
· preobilno đubrenje azotom, kalijumom i magnezijumom,
· neravnomerno snabdevanje vodom ili njen nedostatak,
· visoke temperature vazduha koje izazivaju povećanu transpiraciju i narušavaju vodni režim biljke,
· intenzitet zimske rezidbe,
· proređivanje plodova (važan je optimalan odnos između lisne površine i broja plodova).
Pojava gorkih pega na plodovima se može ublažiti ili čak izbeći adekvatnom primenom rezidbe, navodnjavanja i pre svega ishranom biljaka.