Na području našeg rada usevi merkantilnog kukuruza su u različitim fazama razvoja i to: od faze cvetanja, polinizacije do faze razvoja ploda (BBCH 67-73).
Vizuelnim pregledom useva merkantilnog kukuruza na lokalitetu Obrenovac, Zemun i Mladenovac detektovano je:
a) prisustvo oštećenja na stablu i klipu od prve generacije kukuruznog plamenca (Ostrinia nubilalis) u intenzitetu od 0-15% napadnutih biljaka.
b) ispiljene larve pamukove, kukuruzne sovice (Helicoverpa armigera).
c) sveže položena jaja II generacije kukuruznog plamenca u intenzitetu napada do 5% infestiranih biljaka. U toku je polaganje jaja II generacije pomenutog štetnog organizma.
d) položena jaja pamukove sovice na do 7% biljaka.
Kukuruzni plamenac je najznačajnija štetočina u usevu kukuruza u uslovima naše proizvodnje. Proizvodnji kukuruza ona nanosi najznačajnije štete svojom iskranom na klipovima, pri čemu se stvaraju oštećenja i otvori koji predstavljaju ulazna mesta za patogene prouzrokovače plesnivosti klipa. Među najznačajnijim patogenima spadaju gljive iz roda Aspergillus, zbog njihove sposobnosti da u uslovima dugotrajne suše i visokih dnevnih temperatura vazduha sintetišu alfatoksin, čije je prisustvo u kukuruzu namenjenom za ishranu u mlečnom govedarstvu štetno. U ovom trenutku jedino što je moguće učiniti u cilju zaštite kukuruza je suzbijanja kukuruznog plamenca primenom insekticida pri dostizanju praga štetnosti, 5% biljka sa jajnim leglima kod semenskog kukuruza i kukuruza šećerca i 10% napadnutih biljaka kod merkantilnog kukuruza (preporuka 21.7.2022 vidi preporuku). Insekticidi za suzbijanje kukuruznog plamenca delovaće i na suzbijanje pamukove sovice.
velika slika velika slika