Vizuelnim pregledom useva i višegodišnih zasada na teriritoriji delovanja RC Zaječar uočena je aktivnost poljskih glodara, poljskog miša (Apodemus sylvaticus) i poljske voluharice (Microtus arvalis).
Pregledom useva kukuruza, višegodišnih zasada (višnja, trešnja, šljiva) kao i mladih zasada voćaka, pašnjaka i međa, uočene su aktivne rupe pomenutih glodara u vrlo niskoj brojnosti (kategorija I).
Vizuelnim pregledom lucerke i nezaoranih strnjišta na više parcela na lokalitetima Lubničko brdo, Šljivar i Višnjar uočena je pojačana aktivnost poljskih glodara u kategoriji II – niska brojnost. Na parcelama se registruje dominantno prisustvo aktivnih rupa poljskog miša (Apodemus spp.) u kategoriji 10-50 aktivnih rupa po hektaru.
Najavljeno toplo vreme u narednom periodu pogodovaće daljem razvoju poljsih glodara. Potencijalne štete mogu se očekivati u lucerištima, mladim zasadima voća kao i na ozimim strninama čija nam setva predstoji.
Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje obilazak parcela i praćenje prisustva i brojnosti rupa poljskih glodara. Ovim pregledima odrediće se pravi trenutak za primenu hemijskih mera.
Proizvođačima se u narednom periodu preporučuju sledeće agrotehničke mere:
-zaoravanje strništa
-košenje međa
-suzbijanje korova oko zasada.
U ovom trenutku upotreba registrovanih zatrovanih mamaka za suzbijanje glodara opravdana je u lucerištima. Zatrovane mamke treba ubaciti u aktivnu rupu i obavezno je zatvoriti kako bi zaštitili domaće životinje i divljač od trovanja.
RC Zaječar će nastaviti sa praćenjem brojnosti poljskih glodara u narednom perodu i obaveštavati o merama koje bi trebalo preduzimati u cilju smanjenja brojnosti ovih štetočina.