Niske temperature početkom aprila (7 i 8.4.) na našem terenu izazvale su direktne i indirektne štete u voćnim zasadima.
Direktne štete se ogledaju u izmrzavanju cvetnih pupoljaka i smanjenju roda koji je bio od 0-25% za jabuku, za krušku od 5-70% (prilog od 10.04. ).
Na većini voćnih vrsta koje su opstale, na jednom delu plodova su ostale mrežaste plutaste površine kao posledica oštećenja od mraza.
Plutaste površine mogu zahvatiti veći ili manji deo ploda u vidu oreola ili samo deo tkiva. Plodovi nakon oštećenja normalno rastu i razvijaju se, ali je njihova tržišna vrednost umanjena.

pluta na plodu jabuke

plodovi kruške

plodovi trešnje
Od indirektnih šteta kao posledica niskih tempratura došlo je do smanjene aktivnosti polinatora. Pčele nisu izlazile iz košnica, tako da je oprašivanje bilo veoma slabo. Naročito velika šteta od smanjenja aktivnosti pčela je zabeležena na kruškama, višnjama i trešnjama.