Skip to main content

Region Novi Sad

Go Search
Home
Terenski rezultati
  

Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja > Region Novi Sad > Prilozi > Zdravstveno stanje useva ozime pšenice i ječma
Zdravstveno stanje useva ozime pšenice i ječma

Na području delovanja RC Novi Sad usevi ječma se nalaze u fazi od 5 do 7 stabala vidljivo (BBCH 25-27), dok se usevi pšenice nalaze u fazi od 3 do 4 stabla vidljiva (BBCH 23-24).

Slika 1: Usev ječma BBCH 25

Vizuelnim pregledom useva ječma registrovano je prisustvo simptoma mrežaste pegavosti lista ječma (Pyrenophora teres) na do 70% biljaka, pepelnice žita (Erysiphe graminis) na do 14% biljaka i sočivaste pegavosti lista ječma (Rhynchosporium secalis) na do 6% biljaka.

Slika 2: Simptom prouzrokovača mrežaste pegavosti lista ječma

Na parcelama pod ječmom je došlo do naglog širenja simptoma prouzrokovača mrežaste pegavosti lista ječma, a takođe u odnosu na prethodne preglede došlo je i do pojave simptoma pepelnice žita. U odnosu na prethodne sezone, prisustvo pepelnice u ovom delu sezone je na značajnom nižem nivou.

Slika 3: Simptom prouzrokovača pepelnice žita

Kao posledica niskih temperatura na usevima ječma je primećeno žućenje vrhova listova.

Vizuelnim pregledom useva pšenice registrovano je prisustvo simptoma sive pegavosti lista pšenice (Septoria tritici) na do 38% biljaka i rđe (Puccinia spp.) na do 2% biljaka.

 

Slika 4: Simptom prouzrokovača sive pegavosti lista pšenice

Slika 5: Simptom prouzrokovača rđe

Uslovi u prethodnom periodu bili su povoljni za razvoj i širenje prouzrokovača sive pegavosti lista pšenice, pa je trenutno ovaj patogen dominantan u usevu i prisutan na svim pregledanim parcelama. Simptomi prouzrokovača rđe su pojedinačno prisutni na pojedinim parcelama, dok prisustvo simptoma prouzrokovača pepelnice strnih žita nije registrovano.

Na usevima pšenice i ječma brojnosti vaši i cikada su na izuzetno niskom nivou, a na pojedinim parcelama njihovo prisustvo nije ni registrovano.

Na pojedinim parcelama, gde nisu sprovedene mere suzbijanja, i dalje se registruju brojnosti aktivnih rupa od poljskih glodara na nivou praga štetnosti (prisustvo glodara u II kategoriji brojnosti).

Slika 6: Aktivne rupe od poljskih glodara

Kategorija

Opis brojnosti

Broj rupa po hektaru

POLJSKA VOLUHARICA

POLJSKI MIŠ

 

I

Vrlo niska

do 10

do 10 

II

Niska

10-500 

10-50 

III

Srednja

500-5000

50-500 

IV

Visoka

5000-20000

500-2000

V

Vrlo visoka

20000-50000

2000-10000

 

Proizvođačima se preporučuje obilazak parcela i pregled na prisustvo aktivnih rupa, i po postizanju praga štetnosti primena registrovanih rodenticida.

Comments

There are no comments yet for this post.