Plamenjača krompira - Gljiva se razvija na svim nadzemnim i podzemnim delovima krompira, na lišću, stabljici, cvetovima i krtolama. Na donjim listovima biljaka su prvi vidljivi simptomi u vidu pega, koje su žućkaste i vodenaste, a kada se povećavaju dobijaju tamniju boju. Ako je vreme vlažno na naličju lista se obrazuje sivkasta prevlaka koju čine konidiofore i konidije gljive. Na ostalim nadzemnim delovima javljaju se slične pege. U kišnim godinama obrazuje se veliki broj pega i tada biljke izumiru i izgledaju kao da su spržene. Izumrlo tkivo truli i razvija neprijatan miris.
U proleće se ostvaruje primarna infekcija konidijama koje stvara micelija iz zaraženih krtola. Konidije dospevaju na zdrave biljke vetrom i kišnim kapima, klijaju i vrše infekciju.
Preventivne mere zaštite od ovog patogena su: zdrav semenski materijal, gajenje manje osetljivih sorti krompira; zaražene biljke odmah ukloniti i uništiti; redovna zaštita od korova; đubrenje zrelim stajnjakom.
Crna pegavost krompira - Gljiva se uglavnom javlja na listu, a ređe na krtolama krompira. Na listu se ispoljava u vidu jasno ograničenih zagasito mrkih pega okruglastog i poligonalnog oblika. U pegama se obrazuju koncentrični krugovi, po čemu se bolest raspoznaje. Ako je infekcija jaka dolazi do sušenja lišća. Na krtolama se javljaju sitne pege koje su blago utonule i tamne boje. Meso krtola ispod ovih pega postaje smeđe–crno boje.
Parazit se održava na zaraženim biljnim ostacima. U povoljnim uslovima na biljnim ostacima nastaju konidije koje vrše primarne infekcije.
Osnovne mere zaštite od ovog patogena su: sadnja zdravih krtola; uništavanje zaraženih biljnih ostataka; višegodišnji plodored;
Sve preporuke koje je RC Novi Pazar dao za zaštitu krompira od pomenutih patogena u tekućoj godini videti na linku.