Skip to main content

Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja

Go Search
Home
Terenski rezultati
  
Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja > Preporuke_BD > jabuka  

Web Part Page Title Bar image
jabuka

Izaberi region

Select
NormalBačka Topola
NormalBeograd
NormalČačak
NormalJagodina
NormalKikinda
NormalKnjaževac
NormalKosovska Mitrovica
NormalKragujevac
NormalKraljevo
NormalKruševac
NormalLeskovac
NormalLoznica
NormalMladenovac
NormalNegotin
NormalNiš
NormalNovi Pazar
NormalNovi Sad
NormalPančevo
NormalPirot
NormalPožarevac
NormalProkuplje
NormalRuma
NormalSenta
NormalSmederevo
NormalSombor
NormalSremska Mitrovica
NormalSubotica
NormalŠabac
NormalUžice
SelectedValjevo
NormalVranje
NormalVrbas
NormalVršac
NormalZaječar
NormalZrenjanin
NormalSvi regioni

Preporuke

Štetni organizmi
Expand/Collapse Created : 18.11.2021 ‎(1)
Jesenji tretman u zasadu jabuke 18.11.2021 15:01Bakteriozna plamenjača jabuke i kruške (Erwinia amylovora); Čađava krastavost jabuke (Venturia inaequalis)

Na području delovanja RC Valjevo, zasadi jabuka se u zavisnosti od sortimenta nalaze u fazi od oko 50% lišća opalo do oko 80% lišća opalo (BBCH 95-98).

 

 

Proizvođačima se preporučuje sprovođenje hemijskog tretmana kada opadne oko 70% ili 2/3 lisne mase, nekim od preparata na bazi bakra:

·        Bakarni oksihlorid 50 (a.m. Cu iz bakar-oksihlorida) u koncentraciji 0,75% ili

·        Nordox 75 WG (a.m. Cu iz bakar-hidroksida) u koncentraciji 0,2 % ili

·        Cuproxat (a.m. Cu iz bakar-sulfata) u koncentraciji 0,5-0,6 % ili

·        Everest, Fungohem SC (a.m. Cu iz bakar-hidroksida) u koncentraciji 0,3-0,4 %.

Cilj ovog tretmana je smanjenje infektivnog potencijala prezimljujućih formi patogena prouzrokovača: bakteriozne plamenjače jabučastog voća (Erwinia amylovora), kao i drugih prouzrokovača bakterioznih oboljenja, a takođe i prouzrokovača čađave pegavosti lišća i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis) i drugih.

 

Tretman sprovesti po mirnom i suvom vremenu, kada je temperatura preko 7°C. Kako bi se obezbedila što bolja pokrivenost biljke depozitom preparata, potrebno je koristiti veću količinu tečnosti.

 

Pre tretmana preporučljivo je da se sprovede orezivanje i uklanjanje obolelih grana, mumificiranih plodova, kao i njihovo iznošenje iz zasada.

Region: Valjevo
Expand/Collapse Created : 30.8.2021 ‎(1)
Zaštita jabuke30.8.2021 10:54Mrka trulež ploda jabuke (monilinia fructigena); Jabukin smotavac (Cydia pomonella)

Na području delovanja RC Valjevo zasadi jabuke se, u zavisnosti od lokaliteta i sortimenta, nalaze u fazi sazrevanja plodova, od početka zrenja do nepredovanje zrenja: povećanje intenziteta boje karakteristične za kultivar (BBCH 81-85).

 

Sa ciljem zaštite plodova jabuke od prouzrokovača skladišnih bolesti (prouzrokovač mrke truleži plodova (Monilinia fructigena), gorke truleži plodova (Colletotrichum gleosporoides) i meke truleži ploda (Penicillium spp), u završnim fazama sazrevanja plodova, treba sprovesti njihovu zaštitu primenom fungicida, pogotovo u uslovima povećani vlažnosti koja se registruje ovih dana. Za tu svrhu može se korisiti neki od registrovanih preparata:

·       Switch 62,5 WG (a.m. ciprodinil + fludioksonil) u količini 0,8-1 kg/ha, karenca 3 dana,

·       Geoxe 50 WG (a.m. fludioksonil) u količini 0,4-0,45 kg/ha, karenca 3 dana ili

·       Bellis (a.m. boskalid + piraklostrobin) u količini 0,8 kg/ha, karenca 7 dana.

U toku je intenzivno piljenje larvi  treće generacije jabukinog smotavca (Carpocapsa pomonella). U cilju sprečavanja ubušivanja larvi u plodove, proizvođačima se preporučuje sprovođenje tretmana nekim od preparata:

·         Exirel (a.m. cijantraniliprol) u koncentraciji 0,06%, karenca 7 dana ili

·         Laser 240 SC (a.m. spinosad) 400 ml/ha, karenca 7 dana.

Pri izboru preparata treba voditi računa o propisanoj karenci u odnosu na početak berbe! U  pojedinim zasadima gde je već počela berba, ne preporučuje se sprovođenje hemijskih mera zaštite.

Region: Valjevo
Expand/Collapse Created : 16.8.2021 ‎(1)
Zaštita jabuke16.8.2021 11:09Jabukin smotavac (Cydia pomonella); Mrka trulež ploda jabuke (monilinia fructigena)

Na području delovanja RC Valjevo zasadi jabuke se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze u fazi od plod oko 90% krajnje veličine do početak zrenja: pojavljuje se karakteristična boja za kultivar (BBCH 79-81).

Sa ciljem zaštite plodova od skladišnih patogena (prouzrokovač mrke truleži plodova (Monilinia fructigena), gorke truleži plodova (Colletotrichum gleosporoides) i meke truleži ploda (Penicillium spp), u fazama sarzevanja plodova, peporučuje se primena nekog od fungicida:

·         Zato 50 WG (trifloksistrobin) u količini 150 gr/ha (karenca 14 dana) ili

·         Bellis (boskalid+piraklostrobin) u količini 0,8 kg/ha (karenca 7 dana) ili

·         Switch 62,5 WG (ciprodinil+fludioksamil) u količini 0,8-1kg/ha (karenca 3 dana).

U toku je intenzivno piljenje larvi treće generacije jabukinog smotavca (Carpocapsa pomonella), u cilju sprečavanja ubušivanja larvi te štetočine u plodove, preporučuje se primena nekog od insekticida:

·        Exirel (cjanotraniliprol) u koncentraciji 0,06% (karenca 7 dana ) ili

·        Delegate 250 WG (a.m.spinetoram) u količini 0,3-0,4kg/ha (karenca 7 dana).

Tretman bi trebalo sprovesti u večernjim ili ranim jutarnjim časovima zbog visokih dnevnih temperatura i pri izboru preparata strogo treba voditi računa o karenci.

Region: Valjevo
Expand/Collapse Created : 6.8.2021 ‎(1)
Zaštita zasada jabuke6.8.2021 14:02Jabukin smotavac (Cydia pomonella)

Na području delovanja RC Valjevo, zasadi jabuka se nalaze u fazi razvoja ploda, od faze plodovi dostigli oko 70% od  krajnje veličine do faze plodovi dostigli oko 90% od  krajnje veličine (BBCH 77-79).

 

 

Zasadi jabuka sada ulaze u rizičanu fazu razvoja, kada su plodovi podložni prodoru patogena prouzrokovača truleži (Colletotrichum gleosporoides, Penicillium spp., Monilinia fructigena i dr.), čiji se simptomi javljaju tokom skladištenja plodova. Proizvođačima se preporučuje sprovođenje tretmana, u cilju sprečavanja prodora patogena, nekim od preparata:

  • Zato 50 WG (a.m.trifloksistrobin) 150 gr/ha - karenca 14 dana ili
  • Bellis (a.m.piraklostobin+boskalid) 0,8kg/ha - karenca 7 dana.

Sada je period intenzivnog polaganja jaja jabukinog smotavca (Carpocapsa pomonella) treće generacije. Kako je u toku i piljenje larvi ove štetočine, u cilju sprečavanja ubušivanja u plodove, preporučuje se primena nekih od preparata:

  • Affirm opti, Mayor,Triton, Ema (a.m.emamektin benzoat) 0,25-0,3% (karenca 7 dana) ili

·         Delegate 250 WG (a.m.spinetoram) 0,3-0,4kg/ha (karenca 7 dana).

Region: Valjevo
Expand/Collapse Created : 21.7.2021 ‎(1)
Zaštita zasada jabuke21.7.2021 14:05Pepelnica jabuke (podosphaera leucotricha); Jabukin smotavac (Cydia pomonella)

Na području delovanja RC Valjevo zasadi jabuke se, u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, nalaze u fenofazi razvoja ploda, od plodovi oko 60% krajnje veličine, do plodovi oko 70% krajnje veličine (BBCH 76-77).

 

 

Tokom vizuelnog pregleda zasada utvrđeno je prisustvo simptoma  pepelnice jabuke (Podosphaera leucotricha). Intenzitet napada je jači kod osetljivog sortimenta na tog patogena.

 

 

Uslovi u proizvodnji pogoduju razvoju i širenju prouzrokovača pepelnice jabuke. Sa ciljem zaštite jabuke od navedenog patogena preporučuje se primena nekog od fungicida:

·         Impact 125 SC, Imperium (a.m.flutriafol) u koncentraciji  0,015-0,02% ili

·         Luna expirience (a.m. tebukonazol+fluopiram) u koncentaciji 0,075%.

Takođe, tokom vizuelnog pregleda zasada registrovano je prisustvo jaja jabukinog smotavca (Carpocapsa pomonella). U toku piljenje larvi druge generacije te štetočine.

 

 

U cilju sprečavanja ubušivanja larvi u plodove, proizvođačima se preporučuje sprovođenje tretmana preparatom na bazi aktivne materije lambda-cihalotrin (Grom) u koncentraciji 0,02%.

Region: Valjevo
Expand/Collapse Created : 7.7.2021 ‎(1)
Zaštita zasada jabuke7.7.2021 11:46Jabukin smotavac (Cydia pomonella); Pepelnica jabuke (podosphaera leucotricha)

Na području delovanja RC Valjevo, zasadi jabuke se u zavisnosti od sortimenta nalaze u fazi razvoja ploda, od plodovi dostigli oko polovine krajnje veličine do plodovi su dostigli oko 60% krajnje veličine (BBCH 75-76).

Tokom pregleda zasada registrovano je prisustvo jaja jabukinog smotavca (Carpocapsa pomonella). Sada je u toku polaganje jaja druge generacije i početak piljenja larvi. U cilju sprečavanja ubušivanja larvi u plodove, preporučuje se primena sledećeg preparata:

·           Coragen 20 SC (a.m. hlorantraniliprol) u koncentraciji 0,016-0,02 %.

U zasadima gde su prisutni simptomi pepelnice jabuke (Podosphaera leucotricha), preporučuje se primena nekog od preparata:

·           Asena, Stroby DF (a.m. kresoksim-metil)  u količini 0,2 l/ha,

·           Luna expirience (a.m. tebukonzol + flupiram) u koncentraciji  0,075 %,

·           Sercadis (a.m. fluksapiroksad) u količini 0,25-0,3 l/ha ili

·           Sercadis plus (a.m. fluksapiroksad+difenokonazol) u količini 0,72l/ha.

 

Tretman bi trebalo sprovesti u večernjim satima zbog izrazito visokih dnevnih temperatura vazduha!

Region: Valjevo
Expand/Collapse Created : 18.6.2021 ‎(1)
Zaštita zasada jabuke18.6.2021 15:36Čađava krastavost jabuke (Venturia inaequalis); Jabukin smotavac (Cydia pomonella); Lisne vaši u voćarskim i vinogradarskim zasadima (aphididae); Pepelnica jabuke (podosphaera leucotricha)

Na području delovanja RC Valjevo, zasadi jabuke se u zavisnosti od lokaliteta i sortimenta, nalaze u fenofazi razvoja ploda od prečnik ploda do 40mm, plodovi uspravni do plodovi dostigli oko polovine krajnje veličine (BBCH 74-75).

 

Vizuelnim pregledima zasada jabuke registrovano je prisustvo simptoma pepelnice jabuke (Podosphaera leucotricha).  Vremenski uslovi u kojima se odvija proizvodnja pogoduju razvoju i širenju tog patogena. Sa ciljem zaštite jabuke od pepelnice preporučuje se primena nekog od fungicida:

·        Topas 100 EC (a.m. penkonazol) u koncentraciji 0,04% ili

·       Imperium, Impact 25 SC (a.m. flutriafol) u koncentraciji 0,015-0,02%.

 

Takođe je, vizuelnim pregledom, u pojedinim zasadima, uočeno prisustvo simptoma patogena prouzrokovača čađave pegavosti lišća i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis) na plodovima i listovima. U zasadima u kojima se registruju simptomi navedenog patogena, sa ciljem zaštite od sekundarnih infekcija, hemijske mere zaštite treba da se sprovode pre najave padavina nekim od fungicida preventivnog mehanizma delovanja. U zasadima gde nema simptoma navedenog patogena hemijske mere zaštite u cilju njegovog suzbijanja se ne preporučuju.

 
Simptom V. inaequalis

 

Vizuelnim pregledima zasada registrovano je i prisustvo jaja jabukinog smotavca (Carpocapsa pomonella) na plodovima, u različitim embrionalnim fazama razvoja. U toku je intenzivno piljenje larvi prve generacije te štetočine. Takođe, uočeno je i prisustvo kolonija lisnih vaši (Aphididae). Sa ciljem zaštite jabuke od navedenih štetočina preporučuje se primena nekog od insekticida:

·       Decis 2,5 EC, Polux, Konfuzija (a.m. deltametrin), u koncentaciji 0,02-0,03% ili

·       Decis mega (a.m. deltametrin), u koncentraciji 0,025%.

Region: Valjevo
Expand/Collapse Created : 4.6.2021 ‎(1)
Zaštita zasada jabuke4.6.2021 12:10Čađava krastavost jabuke (Venturia inaequalis); Lisne vaši u voćarskim i vinogradarskim zasadima (aphididae); Jabukin smotavac (Cydia pomonella); Pepelnica jabuke (podosphaera leucotricha)

Na području delovanja RC Valjevo zasadi jabuke se u zavisnosti od lokaliteta i sortimenta nalaze u fazi od drugo opadanje plodova do prečnik ploda do 40mm, plodovi uspravni (BBCH 73 – 74).

 

Na području RC Valjevo najavljene su padavine početkom naredne nedelje, koje mogu stvoriti povoljne uslove za ostvarivanje zaraze patogenom prouzrokovačem čađave pegavosti lišća i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis). Proizvođačima se preporučuje, u cilju zaštite zasada od navedenog patogena, primena kombinacije fungicida:

·         Luna experience (a.m. tebukonazol+fluopiram) u koncentraciji 0,075

                                                         +

·         Polyram DF (a.m. metiram) u koncentraciji 0,2%

Vizuelnim pregledom zasada uočeni su simptomi prouzrokovača pepelnice jabuke (Podosphaera leucotricha). Navedeni fungicidi delovaće i na pepelnicu jabuke.

 

Prilikom pregleda zasada uočeno prisustvo jaja jabukinog smotavca (Carpocapsa pomonella). U toku je piljenje larvi prve generacije. te štetočine Takođe je uočeno i prisustvo kolonija lisnih vaši (Aphididae). U cilju suzbijanja navedenih štetočina preporučuje se primena nekog od insekticida:

·         Wizzzaard, Tonus, Volley 20 SP, Zlatospilan, Kestrel, Mospilan 20 SG (a.m. acetamiprid) u u koncentraciji 0,025%.

Region: Valjevo
Expand/Collapse Created : 27.5.2021 ‎(1)
Zaštita jabuke27.5.2021 11:23Pepelnica jabuke (podosphaera leucotricha); Lisne vaši u voćarskim i vinogradarskim zasadima (aphididae); Čađava krastavost jabuke (Venturia inaequalis); Jabukin smotavac (Cydia pomonella)

Na području delovanja RC Valjevo zasadi jabuke se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalze u fazi od veličine plodova 20 mm do drugo opadanje plodova (BBCH 72-73).

 

 

Najavljen višednevni kišni period može stvoriti povoljne uslove za ostvarenje infekcije prouzrokovačem čađave pegavosti lišća i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis). Pre najavljenih padavina, proizvođačima se preporučuje sprovođenje hemijskog tretmana nekim od preparata:

·         Fiesta, Delan 700 WG, Galileo (a.m. ditianon) u koncentraciji 0,07% ili

·         Polyram 700 WG (metiram) u koncentraciji 0,2%

Vizuelnim pregledima, u pojedinim zasadima, registrovano je prisustvo simptoma pepelnice jabuke (Podosphaera leucotricha). U cilju zaštite zasada od tog patogena, pre najavljenih padavina, proizvođačima se preporučuje  sprovođenje fungicidnog tretmana, naročito u zasadima osetljivog sortimenta na pepelnicu, fungicidom:

·         Topas 100 EC (a.m. penkonazol) u koncentraciji 0,04%.

Vizuelnim pregledima zasada registrovano je prisustvo lisnih vaši (Aphididae). U toku je piljenje larvi prve generacije jabukinog smotavca (Carpocapsa pmonoella).

Sa ciljem zaštite jabuke od navedenih štetočina proizvođačima se preporučuje primena insekticida na bazi aktivne materije acetamiprid (Zlatospilan, Volley 20 SP, Kestrel, Mospilan 20 SG, Wizzzaard, Tonus) u koncentraciji 0,025%.

Region: Valjevo
Expand/Collapse Created : 21.5.2021 ‎(1)
Zaštita jabuke21.5.2021 13:54Čađava krastavost jabuke (Venturia inaequalis); Pepelnica jabuke (podosphaera leucotricha); Jabukin smotavac (Cydia pomonella)

Na području delovanja RC Valjevo, lokalitet Pričević, zasad jabuke se nalazi u fazi razvoja plodova, plodovi veličine do 20 mm (BBCH 72).

Na automatskom meteorološkoj stanici na lokalitetu Pričević, tokom jučerašnjeg dana registrovane su padavine od  15,6 mm. Ovakvi vremenski uslovi stvorili su povoljne uslove za ostvarenje infekcije prouzrokovačem čađave pegavosti lišća i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis). Takođe, došlo je i do spiranja predhodno nanetih fungicida.

U cilju zaštite jabuke proizvođačima se preporučuje sprovođenje fungicidnog tretmana kombinacijom preparata:

·        Skoremore, Sekvenca, Sigura, Different 250 EC, Score 250 EC, Ambasador (a.m. difenokonazol) u koncentraciji 0,03%

                                                                 +

·        Delan 700 WG, Shanon, Fiesta, Galileo (a.m. ditianon) u koncentraciji 0,07%.

 

Navedeni fungicidi delovaće i na suzbijanje prouzrokovača pepelnice jabuke (Podosphaera leucotricha).

U toku je polaganje jaja prve generacije jabukinog smotavca  (Carpocapsa pomonella). RC Valjevo nastavlja sa praćenjem ove štetočine i na vreme će signalizirati momenat za  sprovođenje mera zaštite u cilju njenog suzbijanja.

Region: Valjevo
1 - 10 Next