Na terenu RC Kragujevac vinova loza se nalazi u fazi početak dodirivanja bobica (BBCH 77) do zatvaranje grozda, potpuno dodirivanje bobica (BBCH 79).
velika slika
Nakon perioda sa visokim temperaturama bez padavina, u najavi je kišni period koji će početi od petka. Takvi uslovi mogu dovesti do infekcije gljivom prouzrokovačem plamenjače vinove loze (Plasmopara viticola). Sada se vinova loza nalazi u fenofazi kada je osetljiva na napad gljive prouzrokovača sive truleži grožđa (Botrytis cinerea). U cilju zaštite od pomenutih patogena preporuka je fungicidni tretman pre padavina:
Cabrio top (a.m. metiram, piraklostrobin) … 0,15-0,2% +
Ciprodex, Diverto (a.m ciprodinil) … 1,25-1,5 l/ha ili
Cantus (a.m boskalid) … 1-1,2 kg/ha +
Solofol (a.m folpet)… 1-1,5 kg/ha
uz napomenu da će predložene kombinacije preparata imati efekta i u suzbijanju pepelnice vinove loze (Uncinula necator).
Takođe, proizvođačima kod kojih je prisutan jak populacioni pritisak cikade Scaphoideus titanus, vektora fitoplazme Flavescence doree (FD), gde su i ranijih godina bili prisutni simptomi zlatastog žutila vinove loze, preporučuje se i treći insekticidni tretman protiv ove štetočine. Naročito je važno napomenuti da su netretirani vinogradi u okolini vikendica, neodržavani i zapušteni vinogradi rezervoar odakle vektori migriraju i na ostale zasade pa se naročito skreće pažnja vlasnicima takvih vinograda da sprovedu celovitu zaštitu protiv pomenute štetočine:
Fury 10 EC (a.m. zeta-cipermetrin) … 0,01-0,015 % (MBT 1) ili
Sivantio prime (flupiradifuron) 0,5 l/ha (MBT 1) ili
Fastac 10 EC (afla-cipermetrin) 0,012-0,0,15% (MBT 1).
Prilikom primene preparata treba voditi računa o maksimalnom broju tretiranja preparata (MBT) u toku jedne vegetacije.
Sprovođenje tretmana se preporučuje u večernjim časovima zbog visokih dnevnih temperatura.