Na području RC Čačak usevi krompira se u zavisnosti od lokaliteta, sortimenta i vremena sadnje nalaze u različitim fazama razvoja.
Na višim nadmorskim visinama (Guča) usevi se nalaze u različitim fazama razvoja ploda (BBCH 70 – 79), dok se na nižim nadmorskim visinama (dolina Zapadne Morave, Zablaće) nalaze u fazi od sazrevanja ploda do žućenja cime (BBCH 81-93). Na pojedinim parcelama u toku je vađenje krompira.
Na feromonskim klopkama na lokalitetu Zablaće i Baluga Zablaćska se beleži povećanje ulova odraslih jedinki krompirovog moljca (Phthorimaea operculella), a na lokalitetu Guča od proteklih nedelju dana beleže se svakodnevni ulovi ove štetočine.
Trenutno je u toku let leptira treće generacije, i za region Čačka nastupa rizičan period u zaštiti krompira od krompirovog moljca.
Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuju mere borbe protiv ove štetočine u zavisnosti od stanja useva i vremena vađenja krompira.
Na parcelama gde je u toku vađenje ili se uskoro planira:
- Krtole krompira nakon vađenja treba u najkraćem roku skloniti sa parcele.
- Krompir treba čuvati u dobro pripremljenim i obezbeđenim skladištima, sa mrežama na svim otvorima kako bi se sprečio ulazak moljca u skladište i njegov dalji razvoj
- U skladištima treba održavati temperaturu ispod 10°C.
Na parcelama krompira gde se ne planira skorije vađenje preporuka je:
- Hemijska mera zaštite primenom kombinacije insekticida:
Decis 2,5 EC ili Konfuzija ili Polux (deltametrin) u količini 0,3-0,5 l/ha (karenca 7 dana)
+
Coragen 20 SC (hlorantraniliprol) u količini 0,15-0,2 l/ha (karenca 14 dana).
- Stalno održavanje kompaktnosti zemljišta navodnjavanjem, kako bi se zatvorile pukotine i sprečilo poleganje jaja na krtole.
Kod kasnih sorti krompira preporuka je nastaviti zaštitu lisne mase od prouzrokovača plamenjače krompira (Phytophtora infestans) i crne pegavosti krompira (Alternaria solani). Zbog padavina u proteklom periodu stvorili su se povoljni uslovi za razvoj i širenje ovih patogena.
Proizvođačima se preporučuje primena nekog od navedenih fungicida:
- Revus top 500 SC (a.m. mandipropamid+difenokonazol) 0,4-0,6 l/ha (karenca 7 dana) ili
- Ranman top (a.m. cijazofamid) 0,5 l/ha (karenca 7 dana).