Na feromonskim klopkama postavljenim u usevima krompira registruje se mala brojnost ulovljenih imaga krompirovog moljca (Phthorimea operculella). U narednim danima je prognozirano stabilno vreme bez prisustva padavina sa porastom temperature vazduha, čime će se povećati aktivnost moljca, a očekuje se i maksimum leta III generacije te štetočine, što će uticati na povećanje njene brojnosti i rizika od nastanka šteta.
Preporučuju se sledeće mere u kontroli razvoja krompirovog moljca u usevu krompira:
- U usevu krompira koji je u fazi vađenja krtola, preporučuje se vađenja krtola u što kraćem vremenskom roku, ne treba ostavljati krtole na parceli, u skladište ne treba unositi oštećene krtole, otvore na skladištima treba obezbetiti insekatskim mrežama kako bi se sprečio ulazak moljca u skladište, u skladištima treba kontrolistati temperaturu ispod 10°C.
- U usevima krompira koji su u fazi razvoja krtola (kasnije sorte krompira) preporučuje se održavanje kompaktnosti zemljišta navodnjavanjem sa ciljem stvaranja pukotina kroz koje ženke moljca dolaze do krtola. Takođe, preporučuju se i hemijske mere zaštite nekim od insekticida: Cipkord 20 EC, Ciprazor 20 EC, Crna mamba (a.m. cipermetrin) 0,3 l/ha (karenca 14 dana).
Obilne padavine u predhodnoj sedmici i to od 16.7.2021 do 20.7.2021 donele su od 54 mm do 97 mm vodenog taloga po metru kvadratnom i stvorile su povoljne uslove za razvoj i širenje prouzrokovača plamenjače krompira (Phytophthora infestans) i crne pegavosti krompira (Alternaria solani). Shodno tome, useve krompira koji se neće uskoro vaditi sa ciljem očuvanja lisne mase, preporučuje se primena nekog od fungicida:
Ranman top(cijazofamid) u količini 0,5 L/ha (karenca 7 dana) ili
Revus top 500 SC (mandipropamid i difenokonatol) u količini 0,4-0,6 L/ha (karenca 7 dana).