Na lokalitetu Striža i Ostrikovac feromonskim klopkama se prati aktivnost krompirovog moljca (Phthorimaea operculella) i konstantno se registruje ulov odraslih jedinki. U narednom periodu se očekuje povećanje aktivnosti te štetočine, pa se proizvođačima preporučuju sledeće mere:
Na parcelama sa ranim sortimentom gde je propala cima i gde se krompir vadi ili se vađenje uskoro očekuje preporučuje se:
· nakon propadanja cime, krompir treba vaditi u što kraćem roku i skladištiti, ne ostavljati da stoji na parcelama,
· na ulaznim otvorima skladišta obavezno treba postaviti zaštitne mreže kako bi se sprečilo uletanje imaga krompirovog moljca,
· u skladištima ukoliko je moguće treba obezbediti temperaturu ispod 10 stepeni.
Na parcelama gde nije došlo do žućenja cime i gde se krompir neće vaditi u narednom periodu preporučuje se stalno navodnjavanje bankova kako bi se sprečilo stvaranje pukotina na zemlji kroz koje bi ženke moljca mogle da dođu do krtola. Takođe, preporučuje se i primena nekog od insekticida:
· Cipkord 20 EC, Ciprazor 20 EC, Crna Mamba (a.m.cipermetrin) u koncentraciji 0,015-0,03% (karenca 14 dana).
Kako se proizvodnja odvija uz navodnjavanje, stvaraju se povoljni mikroklimatski uslovi za razvoj i širenje prouzrokovača crne pegavosti (Alternaria solani) i plamenjače krompira (Phytophtora infestans). Sa ciljem zaštite od navedenih patogena preporučuje se primena nekog od fungicida:
· Kardinal plus (a.m.propamokarb-hidrohlorid+fluazinam) u količini 2 l/ha ili
· Revus top 500 SC (a.m.mandipropamid+difenokonazol) u količini 0,4-0,6 l/ha.
Karenca za navedene fungicide je 7 dana.