Na teritoriji delovanja RC Valjevo, u zavisnosti od lokaliteta i ekspozicije terena, utvrđeno je da se malina nalazi u fenofazi od mirovanja do glavni pupoljak počinje da raste (BBCH 00-03).
Velika slika
Visoke temperature u prethodnom periodu uslovile su ranije kretanje vegetacije, što iziskuje raniji preventivni tetman preparatima na bazi bakra. Međutim, zbog najavljenih padavina i temperatura u minusu, primenu hemijskih mera treba odložiti do stabilizacije vremenskih uslova. U ovom momentu akcenat treba staviti na primenu agrotehničkih mera kao što su povezivanje izdanaka, uklanjanje starih izdanaka i izdanaka sa simptomima ljubičaste pegavosti izdanaka maline (Dydimella applanata), kao i izdanaka sa galama od malinine muve galice (Lasioptera rubi). Preporuka je da se zaraženi izdanci i izdanci sa galama rezidbom uklone do zemlje. Nakon rezidbe treba ih izneti iz zasada i uništiti (spaliti).
U cilju smanjenja infektivnog potencijala prouzrokovača bolesti i dezinfekcije izdanaka, čim vremenski uslovi dozvole, preporučuje sprovođenje preventivnog tretmana nekim od preparata na bazi bakra:
a.m. bakar-oksihlorid (Cuprozin 35WP) 0,35%
a.m. bakar-hirdroksid (Blauvit tečni) 0,4%
a.m. bakar-hidroksid (Everest) 0,4%
Za suzbijanje prezimljujućih formi štetočina, kao dodatak bakarnim preparatima, preporučuje se primena preparata na bazi mineralnog ulja (Galmin) u koncentraciji 2%.