Na području delovanja RC Niš, vizuelnim pregledom useva merkantilnog kukuruza, registrovana su sveže položena jajna legla druge generacije kukuruznog plamenca (Ostrinia nubilalis) na do 2% biljka. Pregledom usevima paprike jajna legla nisu registrovana.
velika slika
U toku je početak polaganja jaja druge generacije ove štetočine.
Štete pričinjavaju larve na metlici, dršci klipa, listovima, klipu i stablu kukuruza, a napadnute biljke su podložnije lomljenju. Pored direktnih šteta insekti svojom ishranom otvaraju put za infekcije različitim vrstama patogena, a najzastuplenije su gljive iz roda Fusarium, Penicillium, Cladosporium i Aspergillus. Ove gljive u specifičnim uslovima mogu da sintetišu mikotoksine koji su veoma štetni po zdravlje ljudi i životinja.
Prag štetnosti za kukuruz šećerac i semenski kukuruz je 5% biljaka sa položenim jajnim leglima. U usevima merkantilnog kukruza prag štetnosti iznosi 10%. Na Nišavskom regionu uglavnom se gaji merkantilni kukuruz dok je proizvodnja kukuruza šećerca veoma malo zastupljena, a proizvodnja semenskog kukuruza nije zastupljena.
Suzbiljanje ove štetočine se vrši kombinacijom agrotehničkih, mehaničkih i hemijskih mera. Posle berbe preporučuje se uništavanje kukuruzovine dubokim zimskim oranjem. U toku vegetacije brojnost se utvrđuje vizuelnim pregledima useva i praćenjem leta imaga na svetlosnim lampama.
Registrovani insekticidi za suzbijanje ove štetočine su:
Coragen 20 SC (a.m. hlorantraniliprol) 0,1-0,15 l/ha
Ampligo 150 ZC (a.m. hlorantraniliprol+lambda-cihaotrin) 0,2-0,25 l/ha
Avaunt 15 SC (a.m. indoksakarb) 0,25 l/ha.
RC Niš nastavlja sa praćenjem aktivnosti ove štetočine u usevima kukuruza i paprika.