Na području delovanja RC Niš, zasadi vinove loze se nalaze u fazi od početka dodirivanja bobica do faze zatvaranje grozda: potpuno dodirivanje bobica (77-79 BBCH).
Vizuelnim pregledom vinove loze, uočeni su simptomi koji podsećaju na virus uvijenosti lišća vinove loze. Simptomi su registrovani na sortama Tamjanika bela, Muskat Hamburg, Smederevka i Merlot.
Laboratorijskom analizom potvrđeno je prisustvo virusa uvijenostii lišća vinove loze (Grapevine leafroll virus – 1 GLRaV-1).
Simptomi na listovima se manifestuju u vidu uvijanja liske ka naličju, odakle i potiče naziv bolesti. Na obojenim sortama vinove loze uvijanje liske ka naličju prati purpurno crvena obojenost međunervalnog dela starijeg donjeg lišća. Lisni nerv i tkivo oko lisnog nerva zadržava zelenu boju. Liske su obično krte i zadebljale i opadaju pre vremena.
Na belim sortama vinove loze simptomi na listovima su u vidu blagog žućenja ili hlorotičnog prošaravanja Zaražena vinova loza bez simptoma može biti izvor širenja virusa.
Ovaj virus osim što smanjuje vitalnost i dugovečnost vinove loze, značajno smanjuje prinos i kvalitet grožđa.
Virus se prenosi kalemljenjem i štitastim vašima.
S obzirom da se biljni virusi ne mogu suzbijati hemijskim putem, neophodne su preventivne mere koje podrazumevaju:
- korišćenje zdravog sadnog materijala,
- suzbijanje štitastih vaši kao vektora virusa,
- vizuelni pregledi na prisustvo pomenutih simptoma,
- krčenje zaraženih čokota, a ukoliko je procenat zaraze veći od 25%, preporučljivo je potpuno krčenje vinograda kako bi se smanjio rizik od širenja ove bolesti.