Na području delovanja RC Niš zasadi jagoda na otvorenom se nalaze u fazi prvi plodovi imaju specifičnu boju za kultivar do druga berba, još više plodova obojeno (BBCH 85-89).
Vizuelnim pregledom zasada, registrovano je prisustvo simptoma sive truleži.
velika slika
U periodu cvetanja i razvoja plodova uslovi su bili povoljni (česte padavine i visoka realtivna vlažnost vazduha) za razvoj prouzrokovača sive truleži (Botrytis cinerea).
Najčešći simpromi su u vreme dozrevanja plodova na kojima se javlja karakteristična paučinasta prevlaka, sivo smeđe boje, koja predstavlja miceliju gljive, ali pored plodova napada i druge biljne organe.
Ova gljiva prezimljava u mrtvom biljnom tkivu i biljnim ostacima u vidu micelije ili sklerocije. U proleće sklerocije plodonose i nastaju spore koje se šire vetrom i kišnim kapima.
Primarna infekcija kreće preko zaraženih cvetnih delova, kasnije gljiva prodire i u nedozrele plodove i u njima ostaje u latentnom stanju dok plod ne počne da sazreva. Sekundarne infekcije nastaju na plodovima sa oštećenjima od insekata.
Ukoliko se registruje prisustvo simptoma truleži, u cilju smanjenja daljeg širenja proizvođačima se preporučuje mahaničko uklanjanje plodova sa simptomima, iznošenje iz zasada i uništavanje.
Takođe, preventivne mere u kontroli ovog patogena podrazumeva sadnju na bankove, odgovarajuća gustina sklopa biljaka, optimalna primena azotnih đubriva, uklanjanje starog lišća iz zasada.
Primena hemijskih mera podrazumeva primenu fungicida u najosetljivijim fazama razvoja ove voćne vrste (faza cvetanja i obojavanja plodova), registrovanim fungicidima uz rotaciju aktivnih materija kako gljiva koja je prouzrokovač ovog oboljenja ne bi razvila rezistentnost.
Hemijske mere zaštite se mogu pogledati u preporukama RC Niš od 21.4.2021. i od 14.5.2021.