Na području delovanja RC Negotin usevi merkantilnog kukuruza se, u zavisnost od vremena setve i hibrida, nalaze u različitim fazama cvetanja i razvića ploda (BBCH 69-75).
Vizuelnim pregledom useva merkantilnog kukuruza (lokaliteti Bukovski put, Jasenica, Mali rit, Radujevac) registrovano je prisustvo položenih jajnih legala kukuruznog plamenca (Ostrinia nubilalis) u različitim embrionalnim fazama razvoja na 3 do 5% pregledanih biljaka. U toku je početak polaganja jaja druge generacije kukuruznog plamenca.
jajno leglo kukuruznog plamenca
Kukuruzni plamenac prezimljava u stadijumu odrasle gusenice u žetvenim ostacima kukuruza. Štete prave larve koje svojom ishranom oštećuju stablo, list, metlicu i klipove kukuruza. Na mestima gde je došlo do oštećenja klipova od kukuruznog plamenca, stvara se rizik od naseljavanja fitopatogenih gljiva, kao što su gljive iz roda Aspergillus, Cladosporium, Penicillium, Fusarium. Ove gljive imaju sposobnost da sintetišu mikotoksine koji mogu biti izuzetno štetni u uslovima gde se merkantilni kukuruz koristi za ishranu u mlečnom govedarstvu.
Najavljene visoke temperature za naredni period uticaće na još masovniji let imaga kukuruznog plamenca i intezivnije polaganje jaja, kao i piljenje larvi navedene štetočine.
Prag štetnosti kod merkantilnog kukuruza je 10% biljaka sa položenim jajnim leglima, a kod semenskog kukuruza i kukuruza šećerca 5% biljaka sa položenim jajnim leglim.
Za smanjenje brojnosti ove štetočine preporuka je sprovođenje niza agrotehničkih i mehaničkih mera, kao što su: izbegavanje gajenja kukuruza u monokulturi, uništavanje kukuruzovine odmah posle berbe i duboko zaoravanje biljnih ostataka i dr.
Hemijske mere zaštite se sprovode po postizanju praga štetnosti, na početku piljenja larvi, te se suzbijanje za sada ne preporučuje. RC Negotin nastavlja sa praćenjem ove štetočine.