Skip to main content

Kruševac

Go Search
Home
Terenski rezultati
  

Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja > Kruševac > Prilozi > Štetočine u zasadima maline i kupine
Štetočine u zasadima maline i kupine

Na području delovanja RC Kruševac, zasadi maline na nižim nadmorskim visinama su na početku berbe, a kupina se nalaze u fazi seme je jasno vidljivo na plodnici do početak sazrevanja ploda, većina plodova bele boje (BBCH 73-81).

Vizuelnim pregledom zasada maline i kupine registrovano je prisustvo odraslih jedinki cikade Cicadetta montana complex. Pregledom je utvđeno i prisusvo oštećenja u vidu zareza na rodnim mladarima maline u niskom intezitetu napada.

Ova cikada pravi oštećenja u vidu zareza na kori mladara na rodnim granama u koja ženka polaže jaja izduženog oblika. U početku su ta jaja bele boje, a kasnije su žuta do narandžasta. Oštećene rodne grančice koje su pune roda, podložne su lomljenju i dolazi do njihovog sušenja.

Proizvođačima se preporučuje pregled zasada kupine. Ukoliko se uoče oštećenja na grančicama usled polaganja jaja cikade, preporuka je njihovo mehaničko uklanjanjanje i uništavanje. Hemijske mere borbe se ne preporučuju.

Takođe, obilaskom terena i pregledom zasada maline u pojedinim zasadima su uočeni simptomi ishrane eriofidne grinje lista maline (Phyllocoptes gracilis).

Eriofidne grinje prezimljavaju  kao odrasle ženke u kolonijama u pazuhu pupoljaka oko ljuspastih listića. Grinja obrazuje više generacija i na naličju listu se može naći u svim razvojnim stadijumima tokom cele vegetacije (od kraja aprila pa sve do kraja novembra). Za aktiviranje prezimljujućih ženki temperaturni minimum je 110C, kada sa otvaranjem pupoljaka migriraju na lisne peteljke i naličje listova najpre dvogodišnjih a kasnije i jednogodišnjih izdanaka.

Oštećenja od eriofidne grinje se manifestuju u promeni boje na listovima kao svetlozelene mrlje u početku ishrane, koje se kasnije šire, zahvataju veliki deo površine lista i dobijaju svetlo zelenu do žutu boju (hloroza, pegavost i šarenilo lista) i na plodovima (neredovna oplodnja i razvoj plodova, neujednačena obojenost, neujednačeno sazrevanje).

Poljoprivrenim proizvođačim se u ovom periodu u cilju zaštite od ove štetočine ne preporučuje hemijski tretman. Najefikasniji pristup u suzbijanju se ogleda u praćenju aktivacije grinje posle zimskog mirovanja i na početku vegetacije.

RC Kruševac nastavlja sa praćenjem štetočina u zasadima maline i kupine.

Comments

There are no comments yet for this post.