Na području delovanja RC Šabac, obilaskom zasada šljiva na lokalitetima Donje Crniljevo, Kamenica, Galović ( Opština Koceljeva ) registrovano je prisustvo simptoma virusa šarke šljive ( Plum pox virus-PPV ) na listovima kako osetljivih sorti ( Čačanska rodna ) tako i na listovima manje osetljivih sorti (Čačanska lepotica) .
sl.1 sl.2 sl.3
Virus šarke šljive je najrasprostranjeniji virus voćaka iz roda Prunus.
Prvi vidljivi simptomi se uočavaju u proleće sa razvojem lisne mase. Listovi su prepoznatljivi po pegama prstenastog oblika sa hlorotičnim oreolom i zelenim unutrašnjim delom. Ti simptomi mogu da budu izraženi i u vidu mozaičnog šarenila između nerava lista. Osetljivi sortiment ne mora da ispolji simptome odmah, nego nakon latentnog perioda koji može biti i do tri –četiri godine. Kod osetljivog sortimenta simptomi virusnog oboljenja su vidljivi i na plodovima koji postaju žilavi, neukusni , teško se odvajaju od koštice i prevremeno opadaju. Kod sorte Požegača, koja je najosetljivija na ovaj virus najčešće dolazi do opadanja plodova pre punog zrenja.
Šarka je kao virusna bolest neizlečiva, pa tako jednom zaraženo stablo nema mogućnost izlečenja.
Virus se širi sadnim materijalom, kalemljenjem i insektima, prvenstveno lisnim vašima. Lisne vaši su odgovorne za širenje na manjoj udaljenosti u oblastima koje su već zaražene (najčešće u prečniku 100-200 metara oko izvora infekcije).
U cilju sprečavanja širenja šarke šljive treba preduzeti sledeće mere:
-proizvodnja i korišćenje bezvirusnog sadnog materijala
-kalem grančice uzimati iz zdravih, kontrolisanih matičnjaka
-sadnja manje osetljivih sorti ( Stenlej , Čačanska najbolja )
-suzbijanje lisnih vaši kao vektora virusa
-uništavanje zaraženih stabala kako bi se sprečilo dalje širenje bolesti
-nove zasade treba podizati na što većoj udaljenosti ( najmanje 500 metara ) od starih i zaraženih zasada.